خبر های افغانستان و جهان را ازینجا بخوانید

افزایش خشونت علیه زنان در ولایت بغلان

گزارشگر:اجمل”عمري”

پلخمري 17 دلو 1390

مسولين رياست امورزنان وفعالين حقوق زن در ولايت بغلان ازافزايش سطح خشونت عليه زنان دراين ولايت اظهار نگراني نموده اند.

با آنكه تلاشها به منظور کاهش خشونت علیه زنان در بغلان  از سوی نهادهاي مختلف در این ولایت به شدت ادامه دارد  اما به آنهم  میزان خشونت علیه زنان در بغلان به تناسب سال گذشته افزایش یافته است .

خانم رحمیه ” ظریفی ” ریس امور زنان بغلان که در یک گفتگوی ويژه با خبرنگاران صحبت می کرد  گفت هر چند آنان در همکاری نهادهاي مختلف  از اول سال روان تا به حال نزدیک به یک صد ورکشاپ  را به منظور آگاهی  عامه از حقوق زن در این ولایت راه اندازی نموده و از آن زمان تا به حال بیشتر از 3000 تن از این ورکشاپ ها فارغ گردیده اند اما به آن هم سطح خشونت علیه زنان در این ولایت روبه افزایش می باشد .

خانم ظریفی ضمن آنکه از این وضیعت در بغلان اظهاری نگرانی می کند  از دولت و ارگانهای مسئول در این مورد می خواهد تا هر چه عاجل در کاهش خشونت بر علیه زنان در بغلان اقدام جدی نمایند .

خانم ظریفی همچنان از اقدام به موقع نیرو های امنیتی در مورد دستگیری  عاملان خشونت در این ولایت قدردانی نموده گفت که تا به حال تعداد زيادي از عاملین خشونت عليه زنان  در بغلان از سوی نیرو های امنیتی باز داشت و به ارگانهای عدلی و قضایی کشور معرفی گردیده است .

ریس امور زنان بغلان همچنان در مورد خشونت های که از اول سال روان تا به حال بر علیه زنان در این ولایت صورت گرفته است گفت كه از آغاز سال روان خورشيدي تا به اكنون ده قضيه قتل ، دو فضيه تجاوز جنسي  و درحدود 150 قضيه ديگر كه شامل ازدواج هاي قبل از وقت واجباري مي باشد در اين رياست ثبت وراجستر گرديده است. 

 در همین حال خانم شکریه ” اصیل ” مسئول انجمن زنان برتر افغانستان در ولایت بغلان  نیز از افزایش بی سابقه خشونت ها بر علیه زنان در این ولایت اظهار نگرانی نموده و از ارگانها مسئول می خواهد تا هر چه عاجل تر در کاهش این پدیده در این ولایت اقدام نمایند .

همچنان مسولين پولیس بغلان که بیشتر متهمان این قضایا را گرفتار کرده اند میگویند كه آنان بعد از این هم  در گرفتاری و مجازات عاملان خشونت علیه زنان  در این ولایت از هیچ تلاش دریغ نخواهند کرد.

باید گفت که  ظرف سه ماه اخیر دست کم ده  واقعه مهم وپیهم مربوط به خشونت بازنان  درولایت بغلان رخ داده که مهم ترین آن تجاوز جنسی چند مرد مسلح بر فهیمه معلم  و ظلم شکنجه برسحر گل تازه عروس از جمله خشونت های جدی  است كه  در  این ولایت صورت گرفته است .